[ home] - [ video ] - [ lojra ] - [ vicat ] - [ magicland ] - [ about me ] - [muzik] - [ e-mail ]

 

ZGJEDHJET 2004

24.09.2004 Ata qe kan lind 1986, hera par sivjet munden me votu, po ata:

 1. Nuk dijin pr kon duhet me votu

 2. Nuk munden me kuptu q shiptari ka qen najher kryetar i Jugoslavis

 3. Nuk munden me kuptu q kena qen me nji shtet bashk me Slovenin, Kroacin, Bosnen dhe Maqedonin

 4. Nuk munden me kuptu q ne Shkup ki mujt me shku pa pashaport

 5. Nuk munden me kuptu q perpara ka egzistu vetem nji parti por apet ka pas zgjedhje

 6. Nuk munden me kuptu, qysh ka mujt qajo parti me i hup zgjedhjet

 7. Nuk e dijin kush ka qen Tita

 8. Nuk e dijin kush jan Tihi, Prle, Mirko, Slavko

 9. Ivo Lola Ribar - mendojn q o naj lujtar i ri i Mabetexit

 10. Kurr nuk kan qen pioner

 11. Nuk e dijin qe kan luftu najher Iraki dhe Irani

 12. Nuk e dijin qe kan egzistu dy Gjermania

 13. Nuk e dijin qka o Spectrumi ose Comodore 64

 14. Nuk munden me kuptu q ka pas shiptar qe kan ik prej Kosoves n Shqipri pr mashum socializem

 15. Nuk e dijin q Rugova nuk sht kryetar i prjetshem i Kosoves

 16. Nuk munden me kuptu pse kan luftu partizant me KFOR-in Gjerman dhe KFOR-in Italijan

 17. Nuk e dijin q Grmija ka qen liqe

 18. Kur lujin basket e perdorin fjalen "slledeq" por nuk e dijin kuptimin e saj

 19. Nuk munden mi kuptu q babat e tyre e kan lexu gazeten Politika t`Beogradit

 20. Nuk munden me kuptu, pse shiptart kajher thojn "Kurgjo nuk ka bo Enver Hoxha, qka ka duht me bo"

 21. Nuk e kuptojin frazen: "Ka pare si Xhaiqi"

 22. Nuk e kan bash t`kjart ku ka qen kino Vllaznimi e ku kino Rrinia

 23. Nuk munden me besu q rrok grupet e Beogradit e kan mush Boro e Ramizin

 24. Nuk munden me besu q shiptart e shipris perpara nuk kan pas pashaporta

 25. Nuk munden me besu q ka pas tipa q jan martu pa e pa nusen deri t martesa

 26. Nuk munden me besu q n stadionin e Prishtines jan mledh 30.000 veta me kqyr futboll

 27. Nuk munden me besu q n`Prishtin kan qen vetem dy restorana Beogardi dhe Rugova

 28. Nuk munden me besu q qytetet tjera nuk kan qen krka

 29. Nuk munden me kuptu q ka pas qika q ta kan tregu e nuk ta kan dhon

 30. Nuk munden me kuptu at biznismen t`shipris q i ka ndertu gjeth ata bunkera e nuk i ka qel

 31. Nuk munden me besu q babat e tyre kan qen tifozet e flakt t`ekipeve t`Beogradit - Zvezdes dhe Partizanit

 32. Nuk munden me besu q n ballkona ose kulma te ndertesave nuk ka pas antena satelitore

 33. Nuk munden me kuptu Kosoven pa kombi-busa

 34. Nuk munden me kuptu q babat e tyre kan mujt me dal jasht Kosoves pa viza

 35. Nuk munden me kuptu q ka pas shiptar q nuk e ka pas krkon n`Perendim

 36. Nuk kan hyp kurr n`tren

 37. Mendojn q Majkel Jeksoni ka qen gjeth i bardh

 38. Nuk munden me besu q ka pas televiziona pa telepilota

 39. Qka, kan egzistu televizionat pa ngjyra a? E qysh e keni kqyr programin?

 40. Kurr nuk e kan leshu as nji pllak n`gramofon

 41. Nuk munden me besu q SIDA nuk ka egzistu si smundje

 42. Nuk munden me besu q njerzit n`Prishtin n`mramje kan hec prej Grandit deri te Bozhuri(Ilirija) edhe qashtut ja 20 kruga - kan dal n`korze

 43. Nuk e dijin pse n`Gjakov i thojin tepsis "maden" - ka qen gravirune "made in Yugoslavia"

 44. Nuk munden me besu q n`kafiqa t`Pejes ju shkrujke "qebaptore" - me i ik tatimit

 45. Nuk munden me kuptu, pse kan duht mi ble banesen prej shkaut

 46. Nuk munden me kuptu q kan egzistu vetem dy, tre kanala televizionit

 47. Nuk munden me kuptu qe ka egzistu jeta pa invertor ose agregata

 48. Nuk munden me kuptu qe kan punu liftat neper banesa

 49. Nuk munden me kuptu q n`Kosov nuk ka pas Ministri

 50. Nuk munden me besu q policia ka mujt me t`reh pr qef t`ka**t

 51. Nuk munden me kuptu q nana e tyre nuk ka pas mashkull tjeter perveq babes

 52. Nuk munden me kuptu q baba i tyre nuk ka pas femen tjeter perveq nanes

 53. Nuk munden me besu q shiptart kan prit ka dy or n`rend me e pagu rrymen

 54. Nuk munden me kuptu q party ma i madh n`Prishtin u bojke kur mbrrike shtafeta(nji sen diku 50, 60 cm i gjat i rron ja 3, 4 kille, i mbarrum prej najfar metali ose druni, u majke n`dor dhe njerzit ngajshin me to neper rruget e krejt Jugoslavis)

 55. Nuk munden me besu, q shum prej ketyre qe kan fitu drejten me votu, ja kan nis me u bo njerz bash fal qasej shtafete

 56. Nuk munden me besu q vetem Malisheva edhe Zveqani kan pas pishin

 57.  

 58. Nuk munden me besu q n`at koh Ibrahim Rugova as ander nuk ka mujt me pa, q ka me ardh n vend Kaqushe Jasharit si kryetar i Kosoves.
 59. Nse Kaqusha paska qen kryetare e Kosoves, kush ka qen administratori i Kosoves - pyesin ata?

 60. Nuk besojn q me ja pas pa brekt naj femre n`at koh, nuk ke mujt mi harru at fotografi ja nji vit. Kan tregu n`ty me gisht dhe: Qaj ja ka pa, pasha nanen, pasha baben.......

 61. Qarapat e bardha hala kan met simbol i papakave, balave, larave, kalecave, apongave......

 62. Nuk besojn q krejt njerzit i kan pas kupaqet e njejta n`bazenin e Malisheves: T`bardha, me disa pika t verdha perpara, dhe nji vij bojkafe mbrapa.

 63. Blejin n`shitore detergjent pr tesha,e jo Faks

 64. Nuk hajn keksa "Meshavina"

 65. Babat e tyre garant e kan reh naj shka n`ushtri

 66. 65.  Dijin pr Bullgari q o:  shteti tranzit pr Turqi, dhe babi para se mu martu kish qen n`deti aty

 67. 66.  Nuk kuptojin pse baba diellen thot: Nuk ka pas me Suzana Manqiqin

 68. 67.  Grekt kan studju n`Univerzitetin e Prishtines e nuk kan qen t`veshen me uniforma t`KFOR-it - e pabesushme.

 69. 68.  Arap ka pas edhe mashum - qetash jeni ka rreni.

 70. 69.  Nuk munden me besu, q shkinat kan qen dhipa n`krahasim me shiptarkat

 71. 70. Nuk munden me besu q kan qen vetem tre "jeb**a" n`krejt Prishtinen - m`falni kater.

 72.  Kjo list nuk o definitive, mundeni me mi shkrujt me e-mail senet cilat ju bijin nder mend se ka koh, edhe nj muaj deri te dalja n`votime.

 

       

Counter